وعده ساماندهی کودکان کار و خیابان تهران تا پایان سال ۹۸

* محمود عباسی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک * گفت: یکی از مصوبات نشست شورای هماهنگی و سیاست‌گذاری مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که چندی پیش با حضور استاندار تهران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های مردم نهاد و با ریاست وزیر دادگستری برگزار شد، ساماندهی کودکان کار و خیابان در استان تهران تا پایان اسفند ماه سال جاری بود. وی اضافه کرد: در جلسه شورا بر این نکته تأکید شد که یکی از چالش‌های جدی تهران، کودکان کار و خیابان است که ضرورت دارد استانداری تهران آن را مدیریت و سامان‌دهی کنند.

خوشبختانه دکتر محسنی بندپی استاندار تهران هم، از دانش و تجربه ارزشمندی در این زمینه بهره‌مندند و هم اقتدار لازم برای مدیریت این مساله را دارند. عباسی تاکید کرد: به‌همین دلیل، موضوع ساماندهی کودکان کار و خیابان که در دستور کار شورای هماهنگی بود، پس از مذاکرات و دریافت نقطه نظرات نمایندگان دستگاه‌ها و برنامه‌های استاندار تهران به‌تصویب رسید. در این جلسه استاندار تهران بر این نکته تأکید کرد که موضوع کودکان کار و خیابان یک معادله چند وجهی است و برای مدیریت آن همه دستگاه‌های مسئول باید با عزمی راسخ به صحنه بیایند.

معاون حقوق بشر وزیر دادگستری تصریح کرد: این موضوع از نظر انسانی فوق‌العاده برای ما مهم است. کودکی که حق دارد در خانواده باشد و از مزایای آموزشی بهره‌مند شود، کودکی که حق دارد از گرسنگی، فقر و آوارگی به‌دور باشد، کودکی که حق دارد کار نکند و در خیابان نباشد، همه این حق‌ها تکلیف سنگینی بر دوش همه مسئولان می‌گذارد که کودکان کار و خیابان به حمایت اجتماعی نیازمندند و آنان را باید ساماندهی کرد. به‌گونه‌ای که در خانه، مدرسه و مکانی امن نگهداری شوند و دیگر به خیابان بازنگردند.

** بیش از ۶۵ درصد کودکان کار و خیابان تهران را اتباع بیگانه تشکیل می‌دهند ..

وی با اشاره به صحبت‌های استاندار تهران مبنی بر اینکه بیش از ۶۵ درصد کودکان کار و خیابان تهران را اتباع بیگانه تشکیل می‌دهند، افزود: در جلسه امروز شورا، گزارشی از سکونت‌گاه‌های غیر رسمی در مناطق حاشیه‌ای تهران ارائه کردیم که نشان می‌دهد روزبه‌روز بر تعداد کودکان اتباع افزوده می‌شود و ادامه این روند ضمن اینکه بر دامنه فعالیت گروه‌های مافیایی که از این کودکان سوءاستفاده می‌کنند می‌افزاید، چالش‌های این حوزه را نیز دوچندان می‌کند و مدیریت آن دشوارتر می‌شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، به سخنان علیرضا آوایی وزیر دادگستری در شورای هماهنگی اشاره کرد و گفت: وزیر دادگستری با اشاره به تأکیدات چندباره دکتر روحانی رئیس جمهوری در هیأت وزیران مبنی بر ضرورت ساماندهی کودکان کار و خیابان در تهران که پیشانی نظام است، به تجربیات و توانمندی‌های استاندار تهران اشاره کرد که سال‌ها تجربه مدیریت سازمان بهزیستی کشور و اشراف وی بر موضوع، ایجاب می‌کند که بتوانند این موضوع را در چند ماه آینده مدیریت کنند.

وی اضافه کرد: در این جلسه شورا همچنین گزارش جامعی از وضعیت کودکان آسیب‌دیده از سیل اخیر توسط صابون‌چی معاون جمعیت هلال احمر ارائه و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد و در پایان نشست، وزیر دادگستری به ایراد سخنرانی پرداختند.

(ماخذ: برنا)

https://alefbayefarda.ir/?p=434

مطالب مرتبط

عدالت آموزشی؛ مهم‌ترین گام برای کاهش شکاف طبقاتی

عدالت یکی از مفاهیمی است که خیر نهایی انسان‌ها را تامین می‌کند و در رأس فضایلی قرار دارد که تحقق‌بخش […]

در تکاپوی رسیدن به تکنولوژی

زنگ آخر کرونا، دغدغه والدین کردستانی‌ این روزها شبیه زنگ آخر مدرسه است که همه دانش آموزان لحظه شماری می‌کردند […]

طرح آبا (آشتی با آموزش)

طرح آبا طرح ملی است که آموزش و پرورش کشوری جهت رفع تبعیض در سوادآموزی کودکان و نگه داشتن کودکان […]