طرح آبا طرح ملی است که آموزش و پرورش کشوری جهت رفع تبعیض در سوادآموزی کودکان و نگه داشتن کودکان در خطر ترک تحصیل در فرآیند آموزش برنامه ریزی نموده است.

طبق این طرح دانش آموزان مناطقی که به دلایل مختلفی چون فقر، فاصله زیاد تا محل تحصیل، نبود امکانات کافی در نزدیکی محل زندگی، بیماری و … از حق تحصیل محروم شده اند و یا در خطر ترک تحصیل قرار دارند توان ادامه تحصیل داشته باشند.

این طرح شامل تامین امکانات آموزش از راه دور برای دانش آموزان است که از طریق همکاری بین وزارت ارتباطات، وزارت آموزش و پرورش و موسسات خیریه اجرا می شود، موسسه دارالاکرام به عنوان موسسه ای فعال در حوزه تحصیل کودکان اولین تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش را جهت اجرای این طرح منعقد کرده است.

اگر در بسیاری از نقاط جهان آموزش دانش آموزان امری بود متکی بر حضور دانش آموز و معلم در یک مکان فیزیکی مشترک تجربه دوره کرونا مشخص نمود در زمان نبود امکانات مورد نیاز آموزش از راه دور نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه می تواند بسیاری از موانع تحصیل را از سر راه بردارد.

بسیاری از دانش آموزان در سرتاسر دنیا آموزش خود در دوران همه گیری کرونا را ادامه دادند، آموزشی که تنها نیاز آن وجود امکانات اتصال به اینترنت و کلاس درس بود.

همه می دانیم که در بسیاری از نقاط ایران این امکانات برای دانش آموزان مناطق محروم وجود ندارد بنابراین آموزش و پرورش از طریق همکاری با موسسات خیریه در صدد رفع این مشکل برآمده است.

موسسات خیریه از طریق جلب حمایت های مردمی اقدام به تامین اقلام مورد نیاز آموزشی چون تلویزیون، لپ تاپ، تب لت و مودم می نمایند وزارت آموزش و پرورش محتوای مورد نیاز را فراهم و امکان دسترسی به این محتوا را برای مناطق دوردست برنامه ریزی می نماید.

موسسه دارالاکرام به عنوان موسسه پیشرو در انجام این طرح با همکاری خیرین پس از شناسایی و معرفی و ثبت نام دانش آموزان اقلام مورد نیاز را تامین و به دست آنها می رساند همچنین از طریق بورسیه تحصیلی دانش آموزان در خطر ترک تحصیل علاوه بر تامین مالی هزینه های تحصیل آنها، با ارائه خدمات مددکاری، معیشتی، آموزشی و حتی پزشکی و بهداشتی فرآیند تحصیل را برای دانش آموزان تسهیل می نماید.

لازم به ذکر است موسسه دارالاکرام با راه اندازی سامانه به مهربانی توانسته است علاوه بر ایجاد شفافیت در فرآیند کمک رسانی و ارائه گزارشات شفاف نیکوکاران را در مسیر انجام کار خیر موثر همراهی نماید. به مهربانی نه تنها فرآیند نیکوکاری را شفاف و آسان نموده است بلکه شرایطی را فراهم کرده است که افراد می توانند با معرفی دانش آموزان در خطر ترک تحصیل در تغییر مسیر زندگی یک کودک سهیم باشند.

از دیگر امتیازات دارالاکرام دیدگاه فراملی، فرامذهبی آن است که در طول بیش از ۱۸ سال سابقه فعالیت خود تعداد بسیاری از کودکان را بورسیه نموده و با حفظ کرامت آنها را در مسیر بالندگی قرار داده است. یکی از عواملی که دارالاکرام را بر آن داشت تا جهت شرکت در طرح آبا اعلام آمادگی نماید هم خوانی آن با یکی از مهمترین اصول موسسه یعنی حفظ کرامت ذاتی انسان ها است، آموزش از راه دور می تواند از طریق ایجاد تحولی بزرگ در زندگی دانش آموزان آینده ای روشن تر را برای آنها و برای محیط اجتماعی آنها رغم بزند.

تجربه راه اندازی طرح آبا در ۱۰ شهر کشور توانسته است چالش های این مسیر را به خوبی نمایان کند و حال موسسه کاملا آمادگی ادامه مسیر را دارد، بنابراین نیکوکاران می توانند با اعتماد کامل این وظیفه بزرگ را به موسسه بسپارند.

اطلاعات بیشتر ———————–> طرح آبا، آشتی با آموزش

https://alefbayefarda.ir/?p=2376

مطالب مرتبط

عدالت آموزشی؛ مهم‌ترین گام برای کاهش شکاف طبقاتی

عدالت یکی از مفاهیمی است که خیر نهایی انسان‌ها را تامین می‌کند و در رأس فضایلی قرار دارد که تحقق‌بخش […]

در تکاپوی رسیدن به تکنولوژی

زنگ آخر کرونا، دغدغه والدین کردستانی‌ این روزها شبیه زنگ آخر مدرسه است که همه دانش آموزان لحظه شماری می‌کردند […]

طرح آبا (آشتی با آموزش)

طرح آبا طرح ملی است که آموزش و پرورش کشوری جهت رفع تبعیض در سوادآموزی کودکان و نگه داشتن کودکان […]