پیامدهای غیر انسانی ازدواج زود هنگام بر میلیون‌ها کودک در جهان

حدود ۶۵۰ میلیون کودک به جهت ازدواج زودهنگام و خارج شدن از روند طبیعی آموزش، از شادی‌های کودکی محروم شده‌اند. این وضعیت در حالی است که طی دو دهه اخیر، پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه حقوق کودک حاصل شده است. سازمان خیریه نجات کودکان تأکید کرد از هر ۴ کودک زیر ۱۸ ساله، یک کودک هنوز محروم از حق ایمنی و سلامت دوران کودکی است. در میان کودکان، آن‌ها که در مناطق تنش و درگیری به‌سر می‌برند آسیب‌پذیرتر از دیگر کودکان هستند.

در گزارش سازمان یاد شده هم‌چنین اعلام شده حدود ۳۱ میلیون کودک به اجبار، فاقد مکان شده‌اند که این امر نسبت به سال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۸۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. این نهاد فعال حقوقِ کودک، پیش‌بینی کرد حدود ۴۲۰ میلیون کودک در مناطق مخاصمه و درگیری زندگی می‌کنند مانند سوریه، افغانستان، آفریقای مرکزی، عراق، مالی،کنگو، لیبی، یمن و میانمار؛

(ماخذ: الجزیره انگلیسی)

ابراز نگرانی در مورد جان دختربچه های باردار شده ناشی از تجاوز

گروه‌های فعال در زمینه حقوق باروری از چند کشور آمریکای لاتین (اکوادور،گواتمالا، نیکاراگوئه) برای دفاع از دخترانی‌که مورد تجاوز قرار گرفته و باردار شده‌اند به سازمان ملل دادخواهی کردند تا قوانین سخت‌گیرانهِ سقط جنین در کشورهایشان مورد اصلاح و بازبینی قرار گیرند.

نهادهای مزبور اعلام کردند قوانینِ مبتنی بر آموزه‌های مسیحیتِ کاتولیک در کشورهایشان محدودیت‌های زیادی برای سقط جنین حتی در یک چنین بارداری‌هایی به‌بار آورده که ناقض حقوق دختران زیر ۱۸ ساله یاد شده است. دادخواهی مزبور، نزد کمیته حقوق بشرِ سازمان ملل، مرجع نظارتی میثاقِ بین‌المللیِ حقوق مدنی و سیاسیِ مطرح شده است. در قوانین کشورهای مورد اشاره، اگر فردی به هر دلیل سقط جنین کند با زندان طولانی مدت مواجه خواهد شد.

(ماخذ: سی ان ان)
https://alefbayefarda.ir/?p=858

مطالب مرتبط

عدالت آموزشی؛ مهم‌ترین گام برای کاهش شکاف طبقاتی

عدالت یکی از مفاهیمی است که خیر نهایی انسان‌ها را تامین می‌کند و در رأس فضایلی قرار دارد که تحقق‌بخش […]

در تکاپوی رسیدن به تکنولوژی

زنگ آخر کرونا، دغدغه والدین کردستانی‌ این روزها شبیه زنگ آخر مدرسه است که همه دانش آموزان لحظه شماری می‌کردند […]

طرح آبا (آشتی با آموزش)

طرح آبا طرح ملی است که آموزش و پرورش کشوری جهت رفع تبعیض در سوادآموزی کودکان و نگه داشتن کودکان […]