چگونه رعایت حقوق محیط زیست را به کودکان بیاموزیم؟

چگونگی انجام یک عمل از چرایی انجام آن مهم‌تر است. از این‌رو در زندگی خود همیشه باید دنبال چگونگی‌ها باشیم نه چرایی‌ها؛ در این نوشتار قصد داریم شما را با چگونگی آموزش محیط زیست به کودکان آشنا کنیم. دنیای کودکانه فرزندانمان آن‌قدر شیرین و پر از اتفاق‌های دوست‌داشتنی است که گاهی دلمان می‌خواهد ساعت‌ها خیره شده و از سادگی که در رفتار آن‌ها موج می‌زند، لذت ببریم.

در روزمرگی‌های زندگی، گاهی فراموش می‌کنیم که کودکان نیز به ما خیره می‌شوند و کارهایی که شاید از نظر ما عادی و روزمره به‌نظر برسد را با دقت تماشا می‌کنند تا تقلید کنند و از ما بیاموزند! به کودکانمان آموزش دهیم تا طبیعت را دوست بدارند، نه با گفتار بلکه با رفتار درست و طبیعت‌ دوستانه نسبت به محیط زیست و زندگی خودمان؛ با خواندن این مقاله می‌آموزیم که چطور کودکانی داشته باشیم که عاشق محیط زیست باشند

محیط زیست چقدر برای کودکان اهمیت دارد؟

زندگی شهری و از آن مهم‌تر فضای مجازی موجب شده تا با کودکانی کسل، خسته، افسرده، کم‌تحرک و چاق مواجه شویم. به‌همین دلیل، ارتباط کودک با طبیعت در نشاط و تحرک بالای او مؤثر است. ما باید لذت کشف طبیعت را برای آن‌ها فراهم کنیم. حفظ زمین، منابع طبیعی و برقراری ارتباط با حیوانات و همچنین طبیعت از جمله مواردی است که در کودکی به هر فرد، آموزش داده می‌شود. این آموزش‌ها از خانه شروع و در مدرسه، جامعه و رسانه‌ها تکمیل می‌شود. آموزش محیط زیست به اصلاح باورهای کودکانمان می‌انجامد و ملکه ذهن او خواهد شد. آموزش محیط زیست به‌کودکان به‌قدری در سطح جامعه و جهان اهمیت دارد که صدها برنامه در این زمینه، مستمرا اجرا می‌شود. روش‌های مختلفی برای آموزش محیط زیست به کودکان وجود دارد که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ شده است.

۹ روش کاربردی برای آموزش محیط زیست به کودکان

داستان خوانی برای کودک: برای فرزندتان از روی کتاب‌هایی که درباره حیوانات و تفاوت بین آن‌ها است داستان بخوانید. همه بچه‌ها کتاب داستان‌های مختلفی دارند. از این به بعد هنگام خرید، کتاب‌هایی برای کودکتان انتخاب کنید که مضمون آن محیط زیست و در ارتباط با حیوانات باشد. هر کتاب داستان و کارتون جذابی که موضوع احترام به طبیعت را در برداشته، می‌تواند از دیگر روش‌های مؤثر در این زمینه باشد.

نکته مهم: از کتاب داستان‌هایی همچون: روباه حیله‌گر، شنگول ‌و منگول و… به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید؛ چون روی نگرش و دیدگاه کودک به‌شدت تأثیر منفی گذاشته و باعث دوری و تنفر او از حیوانات می‌شود.

۵ رازی که در مورد آموزش محیط زیست به کودکان باید بدانید:

امید است به همت تمامی پدران و مادران دلسوز، نسلی دوستدار محیط‌ زیست تربیت شود.
(ارائه توسط مجمع فعالان زیست محیطی)

https://alefbayefarda.ir/?p=978

مطالب مرتبط

عدالت آموزشی؛ مهم‌ترین گام برای کاهش شکاف طبقاتی

عدالت یکی از مفاهیمی است که خیر نهایی انسان‌ها را تامین می‌کند و در رأس فضایلی قرار دارد که تحقق‌بخش […]

در تکاپوی رسیدن به تکنولوژی

زنگ آخر کرونا، دغدغه والدین کردستانی‌ این روزها شبیه زنگ آخر مدرسه است که همه دانش آموزان لحظه شماری می‌کردند […]

طرح آبا (آشتی با آموزش)

طرح آبا طرح ملی است که آموزش و پرورش کشوری جهت رفع تبعیض در سوادآموزی کودکان و نگه داشتن کودکان […]