هشتمین نشست خیر و خرد برگزار شد

عصر سه شنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، هشتمین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد با موضوع “مناسبات اداری دولت و خیریه ها” در موسسه دارالاکرام و با همکاری نشر نی برگزار شد. مهندس سید احمد نصری، استاندار اسبق قزوین، بوشهر و سیستان و بلوچستان، و نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، با حضور در دفتر ستاد موسسه دارالاکرام برای مخاطبان و علاقه مندان این برنامه به صورت آنلاین به ارائه سخنرانی پرداختند. در ادامه به گزارش هشتمین نشست از سلسله نشستهای خیر و خرد پرداخته شده است.

ایشان در بخش مقدماتی سخنان خود به تعاریف مختلف مفهوم «خیر» در قرآن و در ادامه به تجربیات و دیدگاه های خود در زمینه رابطه دولت و خیریه ها اشاره کردند. مهندس نصری تعاریفی چون «نیکو»، «ثروت» و «بهتر» را از جمله معانی واژه خیر در قرآن بر شمردند و در ادامه افزودند: کار خیر در قرآن یعنی کار بهتر و این کار بهتر جز با مطالعات و بررسی های جامع و همه جانبه انجام نخواهد شد. به نظر می رسد مجموعه دارالاکرام نیز دارای چنین ویژگی هایی باشد. 

امتیاز دیگر خیریه دارالاکرام این است که یک کار خیر جمعی است. من در معرفی نامه دارالاکرام خواندم که بیش از پنج هزار دانش آموز را در سراسر کشور مورد حمایت قرار داده است. این همان کار خیر جمعی است که از کار خیر فردی بهتر است. نکته دیگر این است که ما باید تشخیص درستی از نیازها داشته باشیم. این تشخیص نیازها فقط شامل نیازهای مادی نیست. فقط شامل حق تحصیل کودکان نیست. مثلا اگر شما یک نظر سنجی  کنید و متوجه شوید که اکثر دانش آموزان مورد حمایت شما نماز نمی خوانند خب به فکر فرو می روید. چون هدف این بوده که دانش آموز بتواند از امکانات برابر آموزشی استفاده کند و به جایی برسد و به خودش و دیگران خدمت کند اما اگر دین نداشته باشد در همان جایگاه، بلای جان مردم خواهد شد و به نظرم نباید از این جهات هم غافل شد. برگزاری اردوهای جهادی خیلی در رشد روحی و معنوی افراد موثر است. چون دانش آموزان کمک کردن به دیگران را یاد می گیرند.

ما باید تشخیص درستی از نیازها داشته باشد. این تشخیص نیازها فقط شامل نیازهای مادی نیست. فقط شامل حق تحصیل کودکان نیست.

سید احمد نصری

مهندس نصری در رابطه با موضوع «رابطه خیریه و دولت» افزود: در کشور ما آنچه از فعالیت­ های خیریه و حمایتی که به دولت مربوط می شود عملاً در چند نهاد انجام می شود. کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، سازمان هلال احمر و شاید بنیاد شهید و بنیاد جانبازان هم بتوان در این رده قرار داد چون به قشر وسیعی از افراد خدمت رسانی می کنند. اما در چند سال اخیر نیز چند نهاد دیگر در این زمینه فعال شدند. مثلا ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی از جمله نهادهایی هستند که به تازگی فعالیت حمایتی خود را گسترش  داده­ اند. البته سپاه هم  در موارد ضروری نیز حضور موثری داشته و دارد. 

از طرفی ظاهراً ما در ایران بیش از پنجاه هزار خیریه داریم. من دقیقاً نمی دانم که این تعداد خیریه زیاد هست یا نه ولی پرسش مهم این است که چرا با وجود این همه نهاد و امکانات مشکلات ما در این زمینه ها حل نمی ­شود؟!  ما چهل و دو سال است که کمیته امداد داریم. من ارتباط نزدیکی با این نهادها دارم و می دانم خیلی کار می­ کنند ولی خودشان هم اظهار نارضایتی دارند. یعنی معتقدند کارها نتایج متناسب ندارد. با این که خیلی کار می کنند. 

ما باید توجه داشته باشیم که خیریه در ظاهر به مردم کمک می کنند ولی در واقع بار زیادی از روی دوش دولت بر می دارند. چون فقر و مشکلات مردم ناشی از سیاست ها و عملکرد دولتهاست و دولت ها نسبت به وضع مردم ضامن هستند و مسئولیت دارند. پس اگر خیریه ها در زمینه ای فعالیت می کنند در واقع دارند به دولت کمک می کنند. بنابراین دولت موظف است از خیریه ها تشکر کند و همچنین موظف است بسترهای فعالیت موسسات خیریه ای را فراهم کند. 

دولت خیلی امکانات دارد. من مثالی می زنم برای شما؛ حدود چهل سال پیش استاندار سیستان و بلوچستان بودم. آقای تابش با من تماس گرفت و گفت می خواهیم برای هفته وحدت مهمان دعوت کنیم به آنجا. من به معاونم گفتم بررسی کنید ما در نهادهای دولتی استان قابلیت پذیرایی چند نفر را داریم. معاونم پس از چند ساعت آمد و گفت ما آمادگی پذیرایی از پنج هزار نفر را داریم. توجه کنید سیستان استانی است که به منطقه محروم کشور معروف است و من دارم از چهل سال پیش صحبت می کنم. دولت در همان استان که نماد محرومیت و فقر است این همه امکانات دارد. پس در جاهای دیگر امکانات و ظرفیت ها بسیار بیشتر است. من به تجربه میگویم که دولت امکانات و ظرفیت های بسیاری دارد که بلا استفاده است. امکاناتی که نه تنها مفید واقع نشده بلکه خیلی اوقات به بلای جان ملت تبدیل می شود. دولت باید به مردم خدمت کند و یکی از طرق خدمت همین است که امکاناتش را در خدمت خیریه ها بگذارد.

ایشان در ادامه با ذکر خاطراتی از دوران خدمت در استانداری و مجلس شورای اسلامی گفتند به نظرم ما بیشتر از اینکه خلاء قانونی داشته باشیم دارای رویکرد اشتباه در میان مسئولین هستیم. مسئولین باید به مردم و کارهای مردمی اعتقاد داشته باشند. اشکال کار این است که در اتاق بسیاری از مسئولین ارشد نظام بر روی مردم بسته است. دیدن استاندارها بسیار سخت شده است. دولت ها البته خدمات ارزنده ای هم داشتند ولی باید رویکرد این شود که در اتاق ها به روی مردم باز شود. امکانات در اختیار نهاد های مردمی قرار بگیرد.

مهندس نصری در بخش پرسش و پاسخ جلسه به سوالات مخاطبان مجازی این برنامه پاسخ گفتند. ویدئوی سخنان ایشان در  موسسه خیریه دارالاکرام از طریق آپارات در دسترس عموم قرار گرفته است و متن مشروح این برنامه نیز در سایت و رسانه­‌های موسسه دارالاکرام قرار خواهد گرفت.

صوت کامل هشتمین نشست خیر و خرد:

ویدئوی کامل هشتمین نشست خیر و خرد:

https://alefbayefarda.ir/?p=2032

مطالب مرتبط

بیست و سومین نشست خیروخرد – گزارش نشست

بیست و سومین نشست خیروخرد در ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ برگزار شد و در آن دکتر محمود مهرمحمدی به بحران کیفیت […]

فراخوان نشست بیست و سوم خیر و خرد

دارالاکرام برگزار می‌کند: موضوع: بحران کیفیت در نظام آموزش و پرورش و راه‌حل‌های آن شرح و بررسی ایده«مدرسه ملی» سخنران: […]

بیست‌ و دومین نشست خیر و خرد-گزارش نشست

آیا «دیگر‌دوستی مؤثر» تأثیرات منفی دارد؟ نگاهی انتقادی به ایده‌های پیتر سینگر بیست‌ و دومین نشست خیر و خرد در […]