موسسه خیریه دارالاکرام و کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

(ویژه روز جهانی کودک)

موسسه خیریه دارالاکرام، طی دو دهه گذشته، برای رعایت حق آموزش کودکان مستعد فاقد سرپرست موثر در سراسر ایران فعالیت‌های حمایتی، آموزشی و فرهنگی متنوعی انجام داده است. این مؤسسه با هدف ترویج ارزش‌های انسانی و اسلامی مربوط به رعایت حقوق کودکان و تقدیر از تلاشگرانی که در این زمینه نقش‌آفرینی‌های برجسته ملی داشته‌اند از سال ۱۳۹۸ جایزه ویژه‌ای را تعیین کرده تا در روز جهانی کودک، به برگزیدگان، متناسب با موضوع فراخوان و به عنوان حمایت از آنها اعطا کند.

این جایزه به فعالیت‌های نظری یا عملی نهادها و اقشار مختلف جامعه اعم از هنرمندان، بازاریان، اصناف، معلمان، کارآفرینان، اهالی رسانه و سایر تلاشگران در باب موضوع اعلام‌شده اهدا می‌شود. تاکنون دو دوره از جایزه سالانه الفبای فردا برگزار شده است. سال اول با موضوع «برجسته‌ترین تلاش‌های رسانه‌ای در حوزه حقوق کودک» و سال دوم نیز با موضوع «برجسته‌ترین تلاش های مربوط به تغییر موفق سبک زندگی متناسب با شرایط بحران کرونا، با تمرکز بر حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص».

ثبت‌نام در جایزه

سومین جایزه سالانه الفبای فردا در سال ۱۴۰۰ نیز با موضوع «ابتکارات و تلاش‌های مربوط به رعایت و پیشبرد حقوق کودکان در فضای دیجیتال» به اجرا درخواهد آمد.

فضای دیجیتال تمام ابعاد زندگی انسان معاصر و نسل‌های آتی را در برگرفته است. این شرایط حقوق کودکان را در همه زمینه‌ها در جهان و ایران تحت تاثیر قرار داده است؛ از این رو لازم است دولت‌ها و سایر نهادها از جمله خانواده‌ها به اقدامات ایجابی و سلبی متنوعی دست بزنند تا فضای دیجیتال در خدمت رشد و شکوفایی کودکان و نه صدمه زدن به آنان قرار گیرد.

نظر به اهمیت موضوع، امروزه در سطح جهانی قاعده‌گذاری‌های دقیقی در این حوزه صورت گرفته است. به عنوان نمونه به تازگی در فوریه ۲۰۲۱، کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد نظریه تفسیری شماره ۲۵ را انجام داده است. در کشورهای مختلف نیز سازوکارها و تدابیر ویژه‌ای برای رعایت حقوق کودک در فضای دیجیتال اندیشیده شده است.

در روند انتخاب شایسته‌ترین‌های سومین جایزه به مهربانی ۱۴۰۰ تلاش خواهیم کرد اطلاع‌رسانی‌های تخصصی در این حوزه انجام پذیرد تا مخاطبان نسبت به اهمیت رعایت حقوق کودک در فضای دیجیتال حساسیت بیشتری پیدا کنند و دیگر شاهد این نباشیم که گاه خود خانواده‌ها زمینه‌های نقض حقوق کودکان خود یا سایر کودکان را در فضای دیجیتال فراهم می‌سازند.

الف) نهاد عمومی اعم از حاکمیتی یا غیر دولتی که با ابتکارات و خلاقیت‌ها و عملکردهای متنوع خود بیشترین کمک را به رعایت و پیشبرد حقوق کودکان مقیم ایران در فضای دیجیتال معمول داشته است.

ب) شهروندانی که در قالب فعالیت‌های داوطلبانه و خیریه‌ای و ابتکارات و فعالیت‌های ماهوی مختلف در زمینه موضوع یاد شده اثرگذاری برجسته‌ای داشته‌اند.

ج) فعالان رسانه‌ای که در ترویج ارزش‌ها و اصول و فنون مربوط به موضوع اعلامی و شناسایی و معرفی راهکارها و نقد عملکردهای نامناسب و معرفی دستاوردهای مثبت جامعه جهانی به مخاطبان داخلی، ایده‌پردازی و تلاش اثربخش برجسته‌ای را معمول داشته‌اند.

آدرس ارسال مستندات:

ایمیل:           info@darolekram.com

شبکه‌های اجتماعی: https://www.instagram.com/alefbayefarda

مهلت معرفی نامزدها:  پایان مهر ماه ۱۴۰۰

شماره تماس:

۰۲۱۵٨۶١۴ داخلی ۱۱۰

دبیرخانه جایزه سالانه الفبای فردا؛ ویژه روز جهانی کودک

موسسه خیریه و عام‌المنفعه دارالاکرام

https://alefbayefarda.ir/?p=3637

مطالب مرتبط

چهارمین جایزه سالانه الفبای فردا به برترین فعالان حوزه حقوق کودک تعلق گرفت

کودک چون ما صدا دارد؛ چشم دارد؛ گوش دارد. کودک چون ما قلب دارد، احساس دارد، عاطفه دارد. کودک چون […]

گزارش دبیرخانه چهارمین جایزه سالانه الفبای فردا  

موسسه‌ی خیریه‌ی دارالاکرام که بیش از دو دهه در زمینه‌ی حفظ حق آموزش کودکان مستعد فاقد سرپرست موثر در سراسر […]

مراسم تجلیل از فعالان حوزه سلامت روان کودک و نوجوان در چهارمین جایزه سالانه

موسسه خیریه دارالاکرام و کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار می‌کنند: (ویژه روز جهانی کودک) موضوع: تجلیل از  شایسته‌ترین‌ها بر […]