موسسه خیریه دارالاکرام و کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

(ویژه روز جهانی کودک)

موسسه خیریه دارالاکرام، طی دو دهه گذشته، برای رعایت حق آموزش کودکان مستعد فاقد سرپرست موثر در سراسر ایران، فعالیت‌های حمایتی، آموزشی و فرهنگی متنوعی انجام داده است. این مؤسسه با هدف ترویج ارزش‌های انسانی و اسلامیِ رعایت حقوق کودکان و تقدیر از تلاشگرانی که در این زمینه نقش‌آفرینی‌های برجسته‌ی ملی داشته‌اند، از سال ۱۳۹۸ جایزه ویژه‌ای را تعیین کرده است تا در روز جهانی کودک، به برگزیدگان، متناسب با موضوع فراخوان و به عنوان حمایت از آنها، اعطا کند.

این جایزه به فعالیت‌های نظری و عملی نهادها و اقشار مختلف جامعه اعم از هنرمندان، بازاریان، اصناف، معلمان، کارآفرینان، اهالی رسانه و سایر تلاشگران در باب موضوع اعلام‌شده اهدا می‌شود. بدین وسیله موضوع فراخوان نامزدی یا معرفی شایستگان دریافت جایزه سالانه الفبای فردا ویژه سال ۱۴۰۲ به شرح زیر اعلام می‌شود:

ثبت‌نام در جایزه

انتخاب شایسته‌ترین‌ها بر اساس «تلاش‌های مربوط به ارتقای سلامت روان و پیوستگی آن با حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص»

در بررسی و انتخاب بهترین تلاش‌های صورت‌گرفته در کشور طی یک سال گذشته به جنبه‌های مختلف مرتبط با موضوع جایزه توجه خواهد شد.

مفهوم حق به سلامت روان؛ نقش سلامت روان کودکان در تحصیل؛ نقش سلامت روان خانواده، کودکان و معلمان بر تحصیل کودکان؛ نقش ساختارهای کلان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی بر سلامت روان کودکان و پیوستگی آن با مقوله آموزش و پرورش؛ جایگاه سلامت روان در کتب آموزشی؛ سلامت روان و نهادهای مدنی؛ سلامت روان و رسانه‌ها؛ حمایت‌های قانونی از آسیب‌دیدگان روانی و ارتباط آن با حق آموزش کودکان؛ چالش‌های دیرپا یا نوظهور فرا روی سلامت روان کودکان و اثرگذار بر حق آموزش؛ قانونگذاری و سیاستگذاری‌های ملی و بین‌المللی در موضوع سلامت روان و حق بر آموزش موضوعاتی هستند که در داوری آثار مورد توجه قرار می‌گیرند.

الف) نهاد عمومی اعم از حاکمیتی یا غیردولتی که با ابتکارات و خلاقیت‌ها و عملکردهای متنوع خود بیشترین کمک را به ارتقای سلامت روان موثر بر رعایت حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص، معمول داشته است.

ب) شهروندانی که در قالب فعالیت‌های داوطلبانه علمی یا کاربردی در موضوع یادشده اثرگذاری‌های مهمی داشته‌اند.

ج) فعالان رسانه‌ای که در ترویج ارزش‌ها، اصول و معیارها و مهارت‌های مربوط به موضوع اعلام شده و شناسایی و معرفی راهکارهای بهبود وضعیت و نقد عملکردهای نامناسب، تلاش اثربخشی را معمول داشته‌اند.

ایمیل:           info@darolekram.com

شبکه‌های اجتماعی: https://www.instagram.com/alefbayefarda

مهلت معرفی نامزدها: پایان مهر ماه ۱۴۰۲

شماره تماس: ۰۲۱۵٨۶١۴ داخلی ۱۱۰

فرم ثبت نام نامزدها:

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام و نام خانوادگی
موضوع پروژه منظور در جه زمینه ای یا در چه حوزه ای کار شده است.
در صورتی که چند عدد لینک دارید، آنها را با - جدا کنید
(راجع به ضرورت، اهداف نتایج به دست آمده چند سطر بنویسید)

دبیرخانه جایزه سالانه الفبای فردا؛ ویژه روز جهانی کودک

موسسه خیریه و عام‌المنفعه دارالاکرام

مطالب مرتبط

فراخوان چهارمین جایزه سالانه الفبای فردا

موسسه خیریه دارالاکرام و کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران (ویژه روز جهانی کودک) موسسه خیریه دارالاکرام، طی دو دهه گذشته، […]

آموزش و سلامت روان – گزارش نشست

آموزش و سلامت روان عنوان نخستین پیش‌رویدادِ چهارمین جایزه سالانه الفبای فرداست که همزمان با روز بهزیستی و تامین اجتماعی […]

معنویت، آموزش و سلامتِ روانِ کودک – گزارش نشست

(دومین پیش‌نشست چهارمین جایزه سالانه الفبای فردا) | دیدن ویدئو دکتر محمدحسن ضیایی‌فر این جلسه پیرامون معنویت، سلامت روان و […]