دارالاکرام برگزار می‌کند:

موضوع: آیا «دیگر‌دوستی مؤثر» تأثیرات منفی دارد؟

نگاهی انتقادی به ایده‌های پیتر سینگر

سخنران:
دکتر سید محسن اسلامی
زمان:
دوشنبه ۲۵ دی ماه  ۱۴۰۲
ساعت:۱۶-۱۸
آدرس:خیابان وزرا، کوچه بیستم، پلاک ۶، طبقه دوم

در نشست بیست و دوم خیروخرد میزبان دکتر سید محسن اسلامی هستیم و به جنبش دیگردوستی مؤثر می‌پردازیم. پیش از این در نشست دوم و چهاردهم خیروخرد به شرح ایده و استدلال‌های کلی سینگر پرداختیم. این نشست تلاش می‌کند زوایای بحث را مشخص‌تر کند و احیاناً به نقدهای وارد به جنبش بپردازد. 
آنچه در این نشست به آن می‌پردازیم در ادامه و به قلم ایشان آمده است:

موضوع چیست؟
صحبت‌ها درباره نقد به دیگردوستی مؤثر یا دفاع از آن کم نیست. در این جلسه، بیش از آنکه هدفمان نقد یا دفاع باشد، می‌خواهیم چارچوب بحث را بهتر بشناسیم. از جمله، ابتدا باید مشخص کنیم که «دیگردوستی مؤثر» را به عنوان یک ایده راهنمای فکری در نظر داریم یا یک رویکرد انضمامی با مدافعان مشخص. شاید این تفکیکِ ساده بتواند بخشی از نقدها به دیگردوستی مؤثر را پاسخ بدهد، اگرچه معلوم نیست برای پاسخ به همه نقدها کافی باشد. پس ترتیب سؤالاتی که به آن‌ها می‌پردازیم از این قرار است: 
(۱) ایده اصلی دیگردوستی مؤثر چیست و چه تعهداتی در نظریه اخلاقی دارد؟
(۲) آیا «مؤثربودن» اخلاقاً مهم است؟
(۳) چرخش‌های اخیر در این جنبش بنا به چه ملاحظاتی بوده است؟
(۴) دیگردوستی مؤثر باید به چه نقدهایی پاسخ بدهد؟
(۵) آیا این رویکرد پتانسیل پاسخ به «همه» نقدها را دارد؟ 

از قبل چه بخوانیم؟ 
این ارائه پیش‌نیاز خاصی ندارد. اما اگر مایلید در این موضوع مطالعه کنید، به ترتیب دو مورد زیر پیشنهاد می‌شوند که به لحاظ تاریخی و فلسفی اهمیت دارند، نسبتاً کوتاهند، و به سادگی خوانده می‌شوند. 
(۱) در سال ۱۹۷۲ مقاله‌ای از پیتر سینگر منتشر شد با عنوان «Famine, Affluence, and Morality». طی سال‌ها، این مقاله به شکل‌های مختلفی منتشر شده و در دسترس است. چهره‌های شاخص دیگردوستی مؤثر خود را وامدار استدلال‌های این مقاله می‌دانند. 
(۲) پیشگفتار (xi-xxii)‌ کتاب اخیر لری تمکین به نام Being Good in a World of Need (OUP, 2022) ماجرای بحثی بین چند متفکر را دور میز شام نقل می‌کند. این چند صفحه به ما یادآوری می‌کند که پیچیدگی‌هایی مهم در کار است و دیگردوستی مؤثر موضوعی نیست که متخصصان صرفاً یک رشته دانشگاهی بتوانند به همه سؤالات درباره آن پاسخ بدهند. 

پخش آنلاین

https://alefbayefarda.ir/?p=3994

مطالب مرتبط

بیست و سومین نشست خیروخرد – گزارش نشست

بیست و سومین نشست خیروخرد در ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ برگزار شد و در آن دکتر محمود مهرمحمدی به بحران کیفیت […]

فراخوان نشست بیست و سوم خیر و خرد

دارالاکرام برگزار می‌کند: موضوع: بحران کیفیت در نظام آموزش و پرورش و راه‌حل‌های آن شرح و بررسی ایده«مدرسه ملی» سخنران: […]

بیست‌ و دومین نشست خیر و خرد-گزارش نشست

آیا «دیگر‌دوستی مؤثر» تأثیرات منفی دارد؟ نگاهی انتقادی به ایده‌های پیتر سینگر بیست‌ و دومین نشست خیر و خرد در […]