خیر و خرد

سیزدهمین نشست خیر و خرد

سیزدهمین نشست خیر و خرد با موضوع “حال و آینده‌ی مسائل اجتماعی ایران در خیرخواهی‌های موثر آموزشی” با حضور دکتر هادی خانیکی؛ استاد دانشگاه، پژوهشگر، محقق و کنشگر حوزه‌ی علوم اجتماعی و ارتباطات با همکاری نشر نی در دارالاکرام برگزار می‌شود.

سخنران این نشست که در هفته‌های اخیر خبر از ابتلای خود به بیماری سرطان را داده است، در بخش دوم از طرح بحث خویش پیرامون “نسبت میان تحولات اجتماعی و شکل‌گیری همبستگی‌های جدید بر پایه‌ی خیرخواهی‌های آموزشی” به بررسی مسئله‌ی امکان پیشبرد خیرخواهی‌های آموزشی بر پایه‌ی سرمایه‌ی اجتماعی فردی یا سرمایه‌ی نهادی می‌پردازد.

دوازدهمین نشست خیر و خرد

بر اساس مطالعات و پژوهش‌های اجتماعی که پیش از انقلاب اسلامی سال ۵۷ تاکنون انجام گرفته است، جامعه ایران در معرض تحولات پردامنه‌ای قرار داشته که در کانون آنها، وضعیت “همبستگی اجتماعی” و ضعف و قوت آن در خور توجه است.

اینکه همبستگی به کدام سو رفته است و می‌رود و نیز امور نیکوکارانه و اقدام مدنی به طور عام و شمول آن به حوزه تعلیم و تربیت به طور خاص، چه سمت و سویی یافته و با چه بایدها و نبایدهای نظری و تجربی روبه‌روست موضوعیست که می‌‌تواند در سه بخش نظری (رهیافت های پژوهشی)، تجربی (مطالعات موردی/مدنی) و چشم‌اندازی برای آینده(گفت‌و‌گو) مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

یازدهمین نشست خیر و خرد

شناخت ویژگی‌های فرهنگی، زبانی و مذهبی گروه‌های ذی‌نفع در فعالیت‌های خیریه و تصمیم‌گیری بر بنیان احترام به تفاوت‌های فرهنگی یکی از گام‌های اصلی در مسیر دستیابی به تاًثیرگذاری و ارتقای اثربخشی‌های اجتماعیست.

اینکه چگونه چشم‌اندازهای چندفرهنگ‌گرایانه می‌توانند تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و اقدامات عملی در سازمان‌ها و نهادهای خیریه و عام المنفعه را دگرگون سازند و نیز به انتخاب‌های بهتر در مسیر مسئولیت‌های اجتماعی و خیر جمعی کمک کنند، پرسشیست که تلاش می‌شود در این برنامه به آن پاسخ داده شود.

دهمین نشست خیر و خرد

در این نشست دکتر اسعد اردلان (حقوقدان، نویسنده، پژوهشگر تاریخ، فعال اجتماعی و فرهنگی در استان کردستان، مدرس دانشگاه،عضو هیات امنای دو موسسه خیریه در سنندج) بنابر مسئولیت ها و تجارب ارزنده خویش به موضوعاتی چون سابقه سازمان های خیریه استان کردستان، میزان برخورداری این استان از کمک های برون استانی، نیازهای آینده، و چشم انداز فعالیت ها در خیریه های آن می‌پردازد.

نهمین نشست خیر و خرد

“دفتر فرهنگ معلولین”، موسسه ای بین المللی و غیرانتفاعی است که در زمینه ارتقای دانش و فرهنگ در بین جامعه معلولین کشور و افزایش خلاقیت و توانایی آنها فعالیت می کند. در این نشست به این موضوع پرداخته خواهد شد که آنچه معلولین به آن نیاز دارند تغییر ذهنیت، باور، درک و یافتن قدرت های فراوانی است که در آنها به ودیعه گذاشته شده است. بدین ترتیب لازم است تا خیریه ها نیز رسالت خویش را در همین سمت و سو تعریف کرده و از روش های پیشین دست بردارند. در کشورهای توسعه یافته با استفاده از چنین دیدگاهی توانسته اند به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنند. خیر خردمندانه برای این جامعه در چنین فضایی باید دیده و تعریف شود.

 

هشتمین نشست خیر و خرد

رابطه خیریه ها و دولت از مناظر گوناگونی می تواند مورد تامل قرار گیرد. عموما نمایندگان خیریه ها از تجربیات خود در ارتباط با دولت سخن گفته اند اما کم پیش آمده است که فردی با تجربه سمت های دولتی، روابط خیریه ها و دولت را مورد تامل قرار دهد.

در هشتمین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد، میزبان مهندس سید احمد نصری هستیم. در میان انبوه سوابق و تجربیات ایشان می توان به چندین سال تجربه استانداری و نمایندگی مجلس شورای اسلامی اشاره نمود. در این نشست از تجربه روابط اداری خیریه ها و دولت، بسترهای توسعه و نقش آفرینی خیریه ها در استان ها و چگونگی این همکاری ها صحبت خواهیم نمود

هفتمین نشست خیر و خرد

هفتمین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد با موضوع ”آسیب شناسی رویکرد خیریه ها؛ بررسی تطبیقی نهادهای خیریه در ایران و سایر کشورها”، به همت موسسه خیریه دارالاکرام و همکاری نشر نی به صورت آنلاین برگزار شد. در این نشست سخنران حسین افشین منش مترجم و پژوهشگر حوزه مطالعات ژاپن بود. نشست های خیر و خرد می کوشد با آسیب شناسی ساختارها، روش ها و نحوه تعامل با جامعه هدف در سمن ها و خیریه ها، آنها را هر چه بیشتر به تولید خیری خردمندانه، مفید و موثر رهنمون سازد.

ششمین نشست خیر و خرد

ششمین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد با موضوع ” راه و روش خردورزی در امر خیر در کلام امام علی (ع)”،  به همت موسسه خیریه دارالاکرام و همکاری نشر نی در شیراز برگزار شد. دکتر محمد مهدی جعغری، مترجم، نویسنده و پژوهشگر حوزه دین و ادب، و از سفیران دارالاکرام در این نشست به ارائه سخنرانی در زمینه خیر خردمندانه و ماندگار در کلام حضرت علی(ع) در کتاب نهج البلاغه پرداختند. استاد جعفری سالیان متمادی در حوزه نهج البلاغه پژوهی به تحقیق و بررسی پرداخته اند و به همین سبب در این نشست از ایشان دعوت به عمل آوردیم تا در این باببه ایراد سخنرانی بپردازند.

  .

پنجمین نشست خیر و خرد

پنجمین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد با موضوع ”شفافیت در سازمان های مردم نهاد”، به همت موسسه خیریه دارالاکرام و همکاری نشر نی برگزار شد. آقای رضا درمان، عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه سخنرانی این جلسه را برعهده داشت. آقای درمان در موسسات خیریه مختلف از جمله “جامعه همیاری” در سمت مدیر عامل فعالیت داشته و کارگاه های آموزشی در حوزه درآمدزایی موسسات طراحی نموده اند که تاکنون بیش از ۵۰ بار در سطح کشور ارائه شده است. ایشان در حوزه سازمان های مردم نهاد  و مشاوره مدیریت دارای کتاب ها و تالیفات متعدد هستند و در حال حاضر در کنار مدیران عامل و هیئت مدیره های موسسات مردم نهاد به عنوان مشاور حضور و فعالیت دارند.

چهارمین نشست خیر و خرد

حضور در جامعه مدنی و فعالیت در جامعه مدنی متضمن تبعات و آثاری است که جز با مبنای اخلاق و پذیرش تقدم خیر جمعی بر منافع فردی نمیتوان آن را توجیه کرد، همچنین فعالیت در جامعه مدنی مستلزم پذیرش نوعی هویت مستقل است. از جمله ویژگی های مهم جامعه مدنی فعالیت مرتبط با زیست داوطلبانه و عرصه حضور همگان مبتنی بر خرد جمعی است. به علاوه بقا و حیات و فعالیت جامعه مدنی مستلزم پذیرش آزادی افراد در انتخاب مبتنی بر حقوق شهروندی و استقلال نسبی این جامعه از دولت و نظام های مستقر است. ورود در چنین حوزه ای باید مبتنی بر منطق اخلاق مدنی و پذیرش تقدم منافع جمعی بر منافع فردی باشد.

چهارمین نشست از سلسله نشست های «خیر و خرد» با موضوع «اخلاق مدنی و منطق پشتیبان جامعه مدنی در دوران حوادث طبیعی» با همکاری نشر نی برگزار گردید. در این جلسه سعید مدنی جامعه‌شناس و پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی مهمان موسسه خیریه دارالاکرام بودند.

سومین نشست خیر و خرد

سخنران جلسه، دکتر علی صاحبی، روان شناس بالینی و مربی ارشد موسسه بین المللی ویلیام گلسر (موسسه انتخاب ایران)، به موضوع “دانش آموزان و کرونا؛ چالش‌ها و فرصت‌ها” پرداختند. مبحث فوق در سه بخش، چالش‌های والدین با فرزندان در این دوره، انگیزه‌زدایی از دانش‌آموزان در این برهه زمانی و نیز موضوع کرونا و معلمین ارائه شدند.

دکتر علی صاحبی ضمن تاکید بر شرایط خاص حاکم بر کشور و مشکلات عمده دانش آموزان به دلیل تعطیلی کامل و نیمه تعطیلی مدارس اعم از انزوا، از بین رفتن تعاملات اجتماعی و ارتباط با دوستان، بی نظمی، برهم خوردن برنامه های روتین و عادی زندگی، بی انگیزگی، رخوت و کسالت و در نهایت کاهش فعالیت های جسمی دانش آموزان، به ارائه راهکارها و توصیه های مفید و ارزشمندی در این زمینه به والدین، معلمان و دانش آموزان پرداختند.

 

دومین نشست خیر و خرد

دومین جلسه خیر و خرد که روز دوشنبه دوم دی ماه سال ۹۸ برگزار گردید به رونمایی از کتاب “دیگر دوستی” اختصاص داشت. در این جلسه آقایان دکتر مصطفی ملکیان و محمدرضا جلایی پور نیز به ارائه پاره‌ای توضیحات درباره این کتاب و موضوع آن پرداختند. ترجمه کتاب حاضر به درخواست دارالاکرام صورت گرفته و توسط نشر نی به چاپ رسیده است.

هم نشینی نظر و عمل محوری است که غفلت از آن زیانی دوسویه دارد. انجام امور بی توجه به اندیشه ها و ایده های اهل نظر و متفکرین، به عقیم شدن کارها و یا کم اثری آن ها می انجامد. از سوی دیگر جدا افتادن اهالی تفکر از مسائل و مشکلات کارهای اجرایی و عملی، آن ها را در محاسبات و تفکرات خود به خطا می اندازد. این مساله البته به تازگی گریبان مارا نگرفته است.

اولین نشست خیر و خرد

سه شنبه بیست و یکم آبان ماه اولین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد موسسه دارالاکرام با همکاری نشر نی برگزار شد. در این نشست از اساتید محترم حوزه اقتصاد دعوت به عمل آمد تا ضمن پرداختن به محورهای نشست، کتاب "اقتصاد فقیر" برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ را مورد نقد و بررسی قرار دهند.

سخنرانان  این جلسه آقایان دکتر جعفر خیرخواهان دکترا اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر مهدی فیضی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر حسین جوشقانی دکترا اقتصاد از دانشگاه شیگاکو و استادیار اقتصاد فاینانس موسسه پژوهش های پیشرفته تهران، و دکتر مرتضی کاظمی پژوهشگر و تحلیل گر اقتصادی طی این نشست به ارائه مطالب ارزنده ای پرداختند. گفتنی است هدف از تشکیل نشست فوق، نزدیک کردن دو حوزه علمی_نظری دانشگاه و حوزه عملی در امور و فعالیت های خیریه است.